Demirtaşpaşa Mahallesi İnönü Caddesi No: 111 Osmangazi Bursa

Randevu için arayın: 0224 253 33 30

PEDODONTİ

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) Latince’de “çocuk dişleri” anlamına gelir. 0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlayan bir anabilim dalıdır.

Pedodonti’de çocuklara özel tedaviler ile çürük tedavileri, kırık tedavileri, dişin yerinden oynaması ya da tamamen çıkmasına yönelik tedaviler ve diş çekim tedavileri uygulanır.

Koruyucu uygulamalar, çocuklarda diş bakım eğitimi, diş temizliği, yer tutucular, fissür örtücü uygulamaları, flor uygulamaları da çocuk diş hekimliğinin alanlarındandır.

Çocuğunuzu ilk defa diş hekimine ne zaman getirmelisiniz?

Çocuklar, diş hekimine ilk diş sürmesinden sonra kontrol amaçlı götürülmelidir.Bundan sonra her 6 ayda bir kontrol amacıyla diş hekimi ziyareti tekrar edilmelidir. Çocuğun diş hekimi tarafından ağız dışından muayene ve ağız içi muayene iki aşamalı klinik muayenesi uygulanır.

Ağız dışından muayene; Baş-yüz bölgelerinin boyut, şekil ve oranları gözlemlenmekte, ağız İçi muayenesi ise ağız açık iken dişlerin ve yumuşak dokuların incelenmesi ile dişler kapanış durumunda iken yapılan gözlemleri kapsamaktadır.

Süt dişleri ne zaman çıkmaya başlar?

Süt dişleri doğumdan itibaren ortalama 6.-8. aylarda çıkmaya başlar ve 30 aylıkken, 20 tane olmak üzere alt ve üst çenede yer almaktadır. 6-7 yaş civarında ön bölgede süt dişlerinin altında yer alan daimi dişlerin gelişimi sonucu süt dişlerinin kökleri erimeye başlar ve bir süre sonra da süt dişleri sallanarak düşmekte veya çekilmektedir. Süt dişlerinin tamamı 12 yaşında değişmiş olmaktadır.

Çocuklarda dişlerin fırçalanmasına ilk ne zaman başlanmalıdır?

Bebek 6-8 aylıkken (yani ilk dişler ağızda göründüğünde) ağız bakımı başlamalıdır. Sabah kahvaltı sonrası ve gece yatmadan önce dişleri temiz bir tülbent veya sargı bezini ıslatarak temizlemek önerilmektedir. Diş fırçası kullanımına ise çocuğun arka süt azı dişlerinin çıkması ile (yaklaşık 2.5-3 yaşında) başlanması tavsiye edilmektedir.

 

“babilklinik.com sitesinde yer alan bilgiler, bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle tanı koyulması yerine geçmez”.

Bize Mesaj Gönderin

  TELEFON NUMARAMIZ:

  (0224) 253 33 30

  Randevu almak ve danışmak için lütfen bizi arayınız

  ADRESİMİZ:

  Demirtaşpaşa, Eski Gemlik Yolu Cad. No 111, 16010 Osmangazi/Bursa

  ÇALIŞMA SAATLERİMİZ:

  Pazartesi - Cuma
  9.00 - 19.00
  Cumartesi
  9.00 - 17.00
  Pazar
  10.00 - 17.00