Demirtaşpaşa Mahallesi İnönü Caddesi No: 111 Osmangazi Bursa

Randevu için arayın: 0224 253 33 30

ORTODONTİ

Ortodonti dişler, çeneler ve yüzdeki düzensizliklerin teşhisi, önlenmesi ve düzeltilmesini üstlenen diş hekimliği branşının uzmanlık dalıdır. Ortodontik tedavinin amacı çenelerin ve dişlerin ilişkilerini düzelterek optimum fonksiyonun ve estetik bir gülümsemenin sağlanmasıdır.

Ortodontik Bozukluklar Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir?

Ortodontik bozukluklar, kalıtsal nedenlerle, doğumsal anormalilerle, zararlı alışkanlıklarla, süt dişlerinin erken kaybedilmesiyle, düşme, çarpma gibi kazalar sonucunda oluşmaktadır.

Ortodontik Bozukluklar Neden Tedavi Edilmelidir?

Orotdontik bozuklukların tedavi edilmesi, öncelikle kişilerin besinleri iyi ısırıp, çiğnemesine ve konuşmasına yardımcı olacaktır. Çene eklemi bozukluklarının, diş eti hastalıklarının oluşumunu azalmakta, sağlıklı diş ve diş etlerine katkıda bulunmaktadır.

Ayrıca ortodontik bozuklukların giderilmesi, diş ve çene yapısını düzelterek estetik açıdan güzel bir gülümseye sahip olunmasını sağlayacaktır.

Ortodontik Tedavi Çeşitleri Nelerdir?

Koruyucu, önleyici ve sabit olmak üzere üç adet ortodontik tedavi çeşidi bulunmaktadır.

 

Koruyucu Ortodontik Tedavi

 

Bu tedavilerde amaç, daimi dişlerin düzgün sürebilmeleri için yeterli yeri hazırlamaktır. Bu amaçla erken kaybedilen süt dişlerinin yerini koruyan yer tutucular hazırlanmaktadır. Ayrıca diş çürüklerine yatkın çocukların pedodontist tarafından takibi önerilmektedir.

 

Önleyici Ortodontik Tedavi

 

Kötü alışkanlıklar olarak sıralayabileceğimiz parmak emme, anormal yutkunma gibi faktörlere bağlı gelişebilecek problemleri önlemek veya daimi dişlere yer kazanmak amacıyla çeşitli hareketli aygıtlar hazırlanabilmektedir.

 

Sabit Ortodontik Tedavi

 

Daimi dişler sürdükten sonra ortodontik tedavi artık dişlerin üzerine yapışan ve tedavi süresince çıkarılmayan braketler ve bu braketlerin içinden geçen tellerle yapılmaktadır. Bazı diş bozuklukları ise dişlerin iç yüzeylerine braket uygulanmasına izin vermekte, böylece tamamen görünmez olabilmektedir (Lingual Ortodonti). Sabit ortodontik tedavi sağlıklı diş ve dişetlerine sahip her yaştaki hastaya uygulanabilmektedir. Tedavi ile elde edilen sonuçların korunması için çeşitli pasif aygıt ve dışarıdan görünmeyen tellerle uzun süreli pekiştirme gerektirir.

 

“babilklinik.com sitesinde yer alan bilgiler, bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle tanı koyulması yerine geçmez”.

Diş Teli Ne Zaman Uygulanabilir?

Ortodontik tedavi her yaşta uygulanabilir. Ancak özellikle çene bölgesini ilgilendiren sorunlar varsa, büyüme ve gelişimden de yararlanabilmek için çocukların tam buluğ çağına girmeden önce (10-12 yaş) muayeneye edilmeleri gerekmektedir.

5-6 yaşlarındaki çocuklarda ise büyüme ve gelişimi bozabilecek sorunların erkenden saptanabilmesi için ortodontik muayene çok yararlıdır.

Bize Mesaj Gönderin

  TELEFON NUMARAMIZ:

  (0224) 253 33 30

  Randevu almak ve danışmak için lütfen bizi arayınız

  ADRESİMİZ:

  Demirtaşpaşa, Eski Gemlik Yolu Cad. No 111, 16010 Osmangazi/Bursa

  ÇALIŞMA SAATLERİMİZ:

  Pazartesi - Cuma
  9.00 - 19.00
  Cumartesi
  9.00 - 17.00
  Pazar
  10.00 - 17.00