Demirtaşpaşa Mahallesi İnönü Caddesi No: 111 Osmangazi Bursa

Randevu için arayın: 0224 253 33 30

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

Ortodonti dişler, çeneler ve yüzdeki düzensizliklerin teşhisi, önlenmesi ve düzeltilmesini üstlenen diş hekimliği branşının uzmanlık dalıdır. Bir çok kişiye hem sağlık sorunları hem de görsel açıdan bu tedavi yöntemini uygulanmaktadır.

Son dönemlerde popüler hale gelen ve çok tercih edilen diş teli tedavisi yalnızca bozuk diş yapısına sahip olan kişilerde değil, ayrıca dişi kırık olan kişilere, dişi çıkmayan kişilere, dişi birbiriden ayrık olan kişilere, çene yapısı bozuk olan kişilere ve damak darlığı yaşayanlara da bu tedavi uygulanmaktadır.

 Ortodontik diş teller 4 çeşitten oluyor bunlar: Porselen diş teli, metal diş teli, lingual diş teli ve şeffaf plak olmaktadır. Bu çeşitlerden en çok tercih edilen şeffaf plak ve metal diş telidir.

1. Porselen Diş Teli

Görsel açıdan dişlerine önem verenlerin daha sık tercih ettiği bu tedavi şeffaf diş teli olarak da bilinmekte. Ancak metal teller kadar dayanıklı değildir ve bu sebepten dolayı da tedavi tedavi 2 yıl sürmektedir.

2. Metal Diş Teli

Dayanıklı oluşları nedeniyle ortodonti tedavisinde en çok kullanılan tellerden biri metal diş telleridir. Bu tel çeşidi genellikle 2 yıl kadar erken bir sürede istenilen sonuca ulaşabilmektedir.

3. Lingual Dil Teli

Şeffaf tellerin dahi gözükmesini istemeyen yetişkin hastaların çoğunlukla tercih ettiği bir tedavi çeşididir. Dişlerin iç kısmına yerleştirilir ve alışması zor bir uygulamadır. Kişinin bu tedaviye alışma sürecine göre tedavinin süresi değişir ve genellikle bu süre 2 yıldan başlamaktadır.

4. Şeffaf Plak

Düşük seviyede bozukluk yaşayan ve tel tedavilerini tamamen reddeden hastalar için yapılan bir uygulamadır. Düzenli kullanılıp kişinin istikrarına bağlı olarak iyi bir sonuç elde edilmektedir. Ancak genellikle hastalar uygulamanın şeffaf görüntüsünü kaybetmekten korkuyorlar bunun olmaması için düzenli temizleme yapılması halinde istenilen şeffaf görüntüyü asla kaybetmez.

“babilklinik.com sitesinde yer alan bilgiler, bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle tanı koyulması yerine geçmez”.

TELEFON NUMARAMIZ:

(0224) 253 33 30

Randevu almak ve danışmak için lütfen bizi arayınız

ADRESİMİZ:

Demirtaşpaşa, Eski Gemlik Yolu Cad. No 111, 16010 Osmangazi/Bursa