Demirtaşpaşa Mahallesi İnönü Caddesi No: 111 Osmangazi Bursa

Randevu için arayın: 0224 253 33 30

Ağız Kokusu Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız kokusu tıbbi olarak halitozis olarak adlandırılan bir rahatsızlıktır. Nefesin kötü bir koku hali alması ile nefes yolu ile dışarıya verilen bir durumdur. Bu sorun için piyasada, sakız, gargara vb. olarak birçok ürün bulunur; ancak bunların kullanımı sadece anlık çözümler oluşturmaktadır. Sıklıkla oluşan ağız kokusu doğru ve yeterli yapılmayan ağız bakımından kaynaklanmaktadır.

Ağız Kokusu Neden Olur?

Ağız kokusu sıklıkla ağız ve diş bakımının yetersiz ya da doğru olarak yapılmamasından kaynaklanır. Ancak bazen başka sağlık sorunlarından dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Düzenli olarak dişlerin doğru teknikler ile fırçalanması, diş ipi ve ağız bakım suyu gibi tamamlayıcı ürünlerin kullanılması ağız bakımı konusunda önemlidir. Bakımı yapılmayan dişlerde gıda artıkları kalarak ağız kokusuna neden olabilir.

 

 

Dişlerin aralarında gıda artıkları kalırsa, dişeti ve etrafında ve dilin üzerinde bakterilerin oluşmasına neden olarak, ağız kokusunun ortaya çıkmasına sebep olur. Kullanılacak olan anti bakteriyel ağız gargaraları kokuyu hafifletebilir. Ancak bu gargaralar diş hekimince reçete edilmeli ve uzun süre kullanılmamalıdır. Ayrıca takma dişler kullanılıyorsa doğru ve düzenli şekilde temizlenmeli aksi taktirde ağız kokusuna neden olur.

 

 

Geçmek bilmeyen ağız kokusu veya ağızda kötü tat dişeti hastalıklarının da habercisi olabilir. Dişeti hastalıklarına ise biriken plakalar ya da bakteriler neden olur. Dişeti hastalıkları ağız kokusuna neden oluyorsa vakit kaybetmeden tedavi edilmesi şarttır. Dişeti hastalıkları tedavi edilmediği tekdirde çene ve diş kemiğine zararlar verebileceği bilinmelidir.

Sigara Kullanımı

 

Sigara kötü ağız kokusunun nedenlerinden biridir. Sigara içenlerde ağız kokusuna neden olabilen diş eti hastalıkları olma ihtimali içmeyenlere göre daha fazladır.

 

 

Beslenme

 

Dişlerin arasında ve etrafında kalan gıdalar fırçalama ve dişi ipi kullanılarak mekanik temizlik ile temizlenmezseler parçalanarak bakteri üretebilirler ve kötü ağız kokusuna neden olur. Ayrıca soğan ve sarımsak gibi gıdalarda ağız kokusuna neden olur.

 

Yetersiz Ağız ve Diş Bakımı

Az önce dediğimiz gibi düzenli olarak diş fırçalama ve dii ipi kullanımı olmazsa dişlerin etrafında ve arasında biriken gıda parçaları ağız kokusuna neden olabilir. Bu durumda dişlerde rengi olmayan ve yapışkan yapıda bir bakteri plağı görülür. Meydana gelen bakteri plaklarının temizliği yapılıp ağızdan uzaklaştırılmazsalar diş etlerine zarar vererek diş etlerinin aralarında birikme yaparlar. Bunun yanında dilinde temizliği yapılmadığı takdirde ağız kokusuna neden olabilir. Diğer bir kokuya neden olan etkense; doğru takılmayan ya da düzenli temizliği yapılmayan protezlerde ağız kokusunun nedenleri arasındadır.

 

 

Kullanılan İlaçlar

Kullanılan birtakım ilaçlar yan etki olarak ağız kuruluğuna neden olarak, ağızda koku yapar. Bazı ilaçlasa vücuda alındıktan sonra parçalanır ve bazı kimyasallar üretirler. Bu kimyasallarda kan dolaşımına geçer ve ciğerlere gider ve nefes verirken bu kimyasalların neden olduğu kötü koku açığa çıkar.

 

Ağız Kuruluğu

Ağızda bulunan tükürüğün bir özelliği kötü koku oluşturacak etkenleri temizlemesidir. Bu nedenle ağız kuruluğu olduğu için tükürük azalırsa koku olabilir. Sabahları her kişide oluşan ağız kokusunun nedeni aslında budur. Çünkü uyku sırasında tükürük üretimi azdır. Burnundan nefes alamayıp ağız açık şekilde uyuyan kişilerde ise daha fazla kuruluk olacağı için kokuda fazla olur. Kronikleşmiş olan ağız kuruluğu tükürük bezlerinden veya bası hastalıklarından kaynaklı olabilir.

Ağızda Oluşan Enfeksiyonlar

Ağız içi operasyonlardan sonra (diş çekimi, ya da çene cerrahisi vb.) iyileşme döneminde yaralardan dolayı ağızda koku olması normaldir. Çürümüş dişler ve diş eti enfeksiyonları da kötü kokunun nedenleri arasındadır.

“babilklinik.com sitesinde yer alan bilgiler, bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle tanı koyulması yerine geçmez”.

TELEFON NUMARAMIZ:

(0224) 253 33 30

Randevu almak ve danışmak için lütfen bizi arayınız

ADRESİMİZ:

Demirtaşpaşa, Eski Gemlik Yolu Cad. No 111, 16010 Osmangazi/Bursa